Licensed to Irish Aquatics Swim Club  HY-TEK's Meet Manager 10/28/2011 09:59 PM
                Kalamazoo - Saint Mary's - Wabash - 10/28/2011                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalamazoo College-MI  'A'                         1:52.62    1:53.72   11  
     1) Heenan, Hannah 18               2) DeWald, Molly 19               
     3) Weber, Loren 20                 4) Edsall, Taryn 20               
                  30.07     1:00.67 (30.60)     1:38.14 (37.47)     1:53.72 (15.58)
  2 Kalamazoo College-MI  'B'                              NT    1:57.74    4  
     1) Baumann, Sarah 21               2) Chamberlain, Kate 20           
     3) Pritkin, Haley 19               4) Bresnahan, Kelly 21            
                  31.45     1:03.50 (32.05)     1:31.57 (28.07)     1:57.74 (26.17)
  3 Saint Mary's College-IN  'A'                      1:53.04    1:59.42    2  
     1) Nolan, Anna 18                  2) Dalrymple, Audrey 21           
     3) Spittler, Genevieve 20          4) Price, Megan 21                
                  31.11     1:03.31 (32.20)     1:33.37 (30.06)     1:59.42 (26.05)
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalamazoo College-MI  'A'                         1:38.04    1:38.05   11  
     1) Manning, Chris 21               2) Shearer, Dylan 18              
     3) Lodewyk, Kevin 21               4) Simic, Petar 18                
                  26.32       52.90 (26.58)     1:16.11 (23.21)     1:38.05 (21.94)
  2 Wabash College-IN  'A'                            1:39.98    1:39.57    4  
     1) Troyer, Aaron L                 2) Batchelder, Steve C            
     3) Adams, Carter D                 4) Beck, Alex P 20                
                  25.41       53.48 (28.07)     1:17.50 (24.02)     1:39.57 (22.07)
  3 Kalamazoo College-MI  'B'                              NT    1:41.30    2  
     1) Tamm, Brendan 19                2) Stetson, Kenny 21              
     3) Fisher, Tyler 18                4) Smith, Nick 21                 
                  27.19       55.03 (27.84)     1:19.29 (24.26)     1:41.30 (22.01)
  4 Kalamazoo College-MI  'C'                              NT   x1:43.63  
     1) Post, Robbie 21                 2) Schuman, Eric                  
     3) Lueck, Christopher 20           4) Foust, Nolan 19                
                  27.82       55.97 (28.15)     1:20.60 (24.63)     1:43.63 (23.03)
  5 Wabash College-IN  'B'                            1:41.52    1:44.27  
     1) Phillips, David G 19            2) Buescher, Paul T 21            
     3) Wise, Brad M 19                 4) Schramm, Matt J                
                  26.76       55.02 (28.26)     1:20.73 (25.71)     1:44.27 (23.54)
  6 Wabash College-IN  'C'                            1:47.66   x1:52.95  
     1) Rice, Logan C 20                2) Nemeth, Mike A                 
     3) Falley, Logan S 21              4) Hardcastle, Tyler J            
                  30.08     1:00.94 (30.86)     1:27.94 (27.00)     1:52.95 (25.01)
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Alex            19 KZOO-MI                   NT   11:14.17    9  
                  29.76     1:02.93 (33.17)     1:36.98 (34.05)     2:11.15 (34.17)
        2:45.30 (34.15)     3:19.79 (34.49)     3:53.72 (33.93)     4:27.38 (33.66)
        5:01.82 (34.44)     5:36.07 (34.25)     6:10.01 (33.94)     6:44.43 (34.42)
        7:19.12 (34.69)     7:52.92 (33.80)     8:26.59 (33.67)     9:00.92 (34.33)
        9:35.01 (34.09)    10:08.21 (33.20)    10:42.09 (33.88)    11:14.17 (32.08)
  2 Price, Megan              21 SMC-IN              11:36.58   11:40.43    4  
                  30.31     1:03.59 (33.28)     1:37.68 (34.09)     2:12.12 (34.44)
        2:46.98 (34.86)     3:21.90 (34.92)     3:57.40 (35.50)     4:32.71 (35.31)
        5:08.72 (36.01)     5:44.83 (36.11)     6:20.74 (35.91)     6:56.46 (35.72)
        7:32.29 (35.83)     8:08.03 (35.74)     8:43.84 (35.81)     9:19.40 (35.56)
        9:55.25 (35.85)    10:30.95 (35.70)    11:06.31 (35.36)    11:40.43 (34.12)
  3 Palmer, Liz               20 SMC-IN              11:33.50   11:56.21    3  
                  31.21     1:05.56 (34.35)     1:40.82 (35.26)     2:16.39 (35.57)
        2:51.93 (35.54)     3:27.73 (35.80)     4:03.61 (35.88)     4:39.74 (36.13)
        5:16.05 (36.31)     5:52.50 (36.45)     6:29.06 (36.56)     7:05.36 (36.30)
        7:41.69 (36.33)     8:18.09 (36.40)     8:54.72 (36.63)     9:30.50 (35.78)
       10:07.39 (36.89)    10:43.79 (36.40)    11:20.88 (37.09)    11:56.21 (35.33)
  4 Sherrill, Meredith        21 KZOO-MI                   NT   13:12.42    2  
                  34.69     1:13.51 (38.82)     1:52.95 (39.44)     2:32.30 (39.35)
        3:11.51 (39.21)     3:51.31 (39.80)     4:31.07 (39.76)     5:11.38 (40.31)
        5:51.70 (40.32)     6:31.57 (39.87)     7:11.76 (40.19)     7:51.78 (40.02)
        8:32.24 (40.46)     9:12.31 (40.07)     9:52.39 (40.08)    10:32.77 (40.38)
       11:13.08 (40.31)    11:53.14 (40.06)    12:33.44 (40.30)    13:12.42 (38.98)
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, David G         19 Wabash-IN           10:20.44   10:12.00    9  
                  27.62       57.72 (30.10)     1:28.52 (30.80)     1:59.57 (31.05)
        2:30.28 (30.71)     3:01.30 (31.02)     3:32.24 (30.94)     4:03.22 (30.98)
        4:34.43 (31.21)     5:05.72 (31.29)     5:36.31 (30.59)     6:07.06 (30.75)
        6:37.98 (30.92)     7:09.04 (31.06)     7:40.07 (31.03)     8:10.45 (30.38)
        8:41.13 (30.68)     9:11.54 (30.41)     9:41.58 (30.04)    10:12.00 (30.42)
  2 Chorpenning, Andy R          Wabash-IN           10:28.17   10:20.08    4  
                  27.63       57.49 (29.86)     1:28.14 (30.65)     1:58.98 (30.84)
        2:29.91 (30.93)     3:01.12 (31.21)     3:32.24 (31.12)     4:03.49 (31.25)
        4:34.77 (31.28)     5:05.94 (31.17)     5:37.12 (31.18)     6:08.25 (31.13)
        6:39.57 (31.32)     7:11.25 (31.68)     7:42.47 (31.22)     8:13.88 (31.41)
        8:44.95 (31.07)     9:16.52 (31.57)     9:48.70 (32.18)    10:20.08 (31.38)
  3 Daniels, Jay              20 KZOO-MI                   NT   10:25.94    3  
                  28.20       58.67 (30.47)     1:29.99 (31.32)     2:01.70 (31.71)
        2:33.73 (32.03)     3:05.15 (31.42)                                        
                                5:10.62 ( )  10:25.94 (5:15.32)                    
  4 Barnes, Adam F            19 Wabash-IN           10:40.75   10:40.11    2  
                  28.71     1:00.47 (31.76)     1:32.46 (31.99)     2:04.29 (31.83)
        2:36.27 (31.98)     3:08.40 (32.13)     3:40.44 (32.04)     4:13.08 (32.64)
        4:45.40 (32.32)     5:18.24 (32.84)     5:50.54 (32.30)     6:23.62 (33.08)
        6:56.07 (32.45)     7:28.43 (32.36)     8:00.64 (32.21)     8:32.90 (32.26)
        9:04.98 (32.08)     9:36.79 (31.81)    10:08.76 (31.97)    10:40.11 (31.35)
  5 Lindsay, Alex             19 KZOO-MI                   NT   10:47.21    1  
                  29.01     1:00.76 (31.75)     1:33.64 (32.88)     2:05.65 (32.01)
        2:37.89 (32.24)     3:09.90 (32.01)     3:42.41 (32.51)     4:15.11 (32.70)
        4:48.04 (32.93)     5:21.08 (33.04)     5:54.37 (33.29)     6:27.13 (32.76)
        6:59.74 (32.61)     7:32.77 (33.03)     8:05.40 (32.63)     8:38.08 (32.68)
        9:10.67 (32.59)     9:43.37 (32.70)    10:15.77 (32.40)    10:47.21 (31.44)
  6 Gaucher, Alex             18 KZOO-MI                   NT   11:12.98  
                  26.88       57.66 (30.78)     1:29.37 (31.71)     2:01.99 (32.62)
        2:34.99 (33.00)     3:08.12 (33.13)     3:41.65 (33.53)     4:15.56 (33.91)
        4:49.88 (34.32)     5:24.30 (34.42)     5:59.19 (34.89)     6:34.85 (35.66)
        7:10.18 (35.33)     7:44.89 (34.71)     8:19.41 (34.52)     8:53.50 (34.09)
        9:28.85 (35.35)    10:04.29 (35.44)    10:39.84 (35.55)    11:12.98 (33.14)
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Christine          21 KZOO-MI                   NT    2:02.28    9  
                  28.65     1:00.31 (31.66)     1:31.61 (31.30)     2:02.28 (30.67)
  2 Chamberlain, Kate         20 KZOO-MI                   NT    2:04.04    4  
                  29.61     1:01.16 (31.55)     1:32.62 (31.46)     2:04.04 (31.42)
  3 Donovan, Katie M          21 SMC-IN                    NT    2:04.81    3  
                  29.01     1:00.48 (31.47)     1:32.71 (32.23)     2:04.81 (32.10)
  4 Olsen, Hannah             18 KZOO-MI                   NT    2:06.30    2  
                  28.99     1:01.11 (32.12)     1:33.95 (32.84)     2:06.30 (32.35)
  5 Walter, Marley            18 KZOO-MI                   NT   x2:07.96  
                  28.97     1:01.70 (32.73)     1:35.18 (33.48)     2:07.96 (32.78)
  6 Thompson, Sarah           19 SMC-IN               2:09.52    2:12.92    1  
                  29.62     1:02.83 (33.21)     1:37.48 (34.65)     2:12.92 (35.44)
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manning, Chris            21 KZOO-MI                   NT    1:48.77    9  
                  25.33       52.79 (27.46)     1:20.76 (27.97)     1:48.77 (28.01)
  2 Janes, Zach               21 KZOO-MI                   NT    1:49.19    4  
                  25.58       53.09 (27.51)     1:20.98 (27.89)     1:49.19 (28.21)
  3 Batchelder, Steve C          Wabash-IN            1:50.12    1:50.53    3  
                  25.60       53.33 (27.73)     1:21.90 (28.57)     1:50.53 (28.63)
  4 Hawkins, Alex N              Wabash-IN            1:51.89    1:50.83    2  
                  25.60       53.54 (27.94)     1:22.27 (28.73)     1:50.83 (28.56)
  5 Stetson, Kenny            21 KZOO-MI                   NT    1:51.09    1  
                  25.69       54.01 (28.32)     1:22.58 (28.57)     1:51.09 (28.51)
  6 Sherer, Riley             20 KZOO-MI                   NT   x1:54.79  
                  26.13       55.24 (29.11)     1:24.19 (28.95)     1:54.79 (30.60)
  7 Falley, Logan S           21 Wabash-IN            1:51.70    1:56.70  
                  26.65       56.27 (29.62)     1:26.44 (30.17)     1:56.70 (30.26)
  8 Fouts, Matt D                Wabash-IN            1:52.11   x1:57.46  
                  26.87       56.29 (29.42)     1:26.99 (30.70)     1:57.46 (30.47)
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grue, Katie               22 KZOO-MI                   NT    1:03.05    9  
                  31.00     1:03.05 (32.05)                                        
  2 Nolan, Anna               18 SMC-IN                    NT    1:05.34    4  
                  31.72     1:05.34 (33.62)                                        
  3 Heenan, Hannah            18 KZOO-MI              1:08.22    1:06.60    3  
                  31.91     1:06.60 (34.69)                                        
  4 Bresnahan, Kelly          21 KZOO-MI                   NT    1:08.58    2  
                  32.39     1:08.58 (36.19)                                        
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Troyer, Aaron L              Wabash-IN              54.45      54.81    9  
                  26.54       54.81 (28.27)                                        
  2 Williams, Charles E          Wabash-IN              56.87      57.17    4  
                  28.34       57.17 (28.83)                                        
  3 Wasko, Cameron            18 KZOO-MI                   NT      57.41    3  
                  27.59       57.41 (29.82)                                        
  4 McFarland, Tyler          19 KZOO-MI                   NT      58.79    2  
                  28.50       58.79 (30.29)                                        
  5 Tamm, Brendan             19 KZOO-MI                   NT      58.94    1  
                  28.20       58.94 (30.74)                                        
  6 Foust, Nolan              19 KZOO-MI                   NT   x1:00.30  
                  28.92     1:00.30 (31.38)                                        
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeWald, Molly             19 KZOO-MI                   NT    1:08.68    9  
                  31.94     1:08.68 (36.74)                                        
  2 Dalrymple, Audrey         21 SMC-IN               1:08.98    1:10.97    4  
                  33.82     1:10.97 (37.15)                                        
  3 Edsall, Taryn             20 KZOO-MI                   NT    1:14.52    3  
                  34.93     1:14.52 (39.59)                                        
  4 Smith, Ali                21 KZOO-MI                   NT    1:17.43    2  
                  36.11     1:17.43 (41.32)                                        
  5 Divine, Julianne          19 SMC-IN                    NT    1:18.53    1  
                  37.01     1:18.53 (41.52)                                        
  6 Baumann, Sarah            21 KZOO-MI                   NT   x1:22.22  
                  39.25     1:22.22 (42.97)                                        
  7 Kane, Alex                19 SMC-IN                    NT    1:22.29  
                  38.43     1:22.29 (43.86)                                        
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shearer, Dylan            18 KZOO-MI                   NT    1:00.09    9  
                  27.87     1:00.09 (32.22)                                        
  2 Buescher, Paul T          21 Wabash-IN            1:01.99    1:02.75    4  
                  29.97     1:02.75 (32.78)                                        
  3 Schuman, Eric                KZOO-MI                   NT    1:02.81    3  
                  30.03     1:02.81 (32.78)                                        
  4 Boggs, Roby               18 KZOO-MI                   NT    1:03.13    2  
                  29.62     1:03.13 (33.51)                                        
  5 Schramm, Matt J              Wabash-IN            1:03.87    1:04.60    1  
                  30.56     1:04.60 (34.04)                                        
  6 Nemeth, Mike A               Wabash-IN            1:08.56    1:09.29  
                  32.59     1:09.29 (36.70)                                        
  7 Rice, Logan C             20 Wabash-IN            1:12.34   x1:13.38  
                  34.55     1:13.38 (38.83)                                        
  8 Hardcastle, Tyler J          Wabash-IN            1:15.20   x1:16.81  
                  35.31     1:16.81 (41.50)                                        
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pritkin, Haley            19 KZOO-MI                   NT    2:27.40    9  
                  30.13     1:05.29 (35.16)     1:45.61 (40.32)     2:27.40 (41.79)
  2 Spittler, Genevieve       20 SMC-IN               2:18.42    2:32.90    4  
                  32.94     1:10.59 (37.65)     1:50.66 (40.07)     2:32.90 (42.24)
  3 Sullivan, Sarah           19 KZOO-MI                   NT    2:42.88    3  
                  35.30     1:18.03 (42.73)     2:01.62 (43.59)     2:42.88 (41.26)
  4 Krafft, Sarah             19 KZOO-MI                   NT    2:54.27    2  
                  33.25     1:16.14 (42.89)     2:04.11 (47.97)     2:54.27 (50.16)
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lodewyk, Kevin            21 KZOO-MI                   NT    1:58.69    9  
                  25.73       55.63 (29.90)     1:26.67 (31.04)     1:58.69 (32.02)
  2 Fisher, Tyler             18 KZOO-MI                   NT    2:00.95    4  
                  25.42       55.12 (29.70)     1:26.51 (31.39)     2:00.95 (34.44)
  3 Adams, Carter D              Wabash-IN            2:04.47    2:02.28    3  
                  26.82       57.60 (30.78)     1:29.21 (31.61)     2:02.28 (33.07)
  4 Lueck, Christopher        20 KZOO-MI                   NT    2:06.15    2  
                  26.96       58.82 (31.86)     1:31.76 (32.94)     2:06.15 (34.39)
  5 Falley, Logan S           21 Wabash-IN            2:04.79    2:08.74    1  
                  29.25     1:02.02 (32.77)     1:35.27 (33.25)     2:08.74 (33.47)
  6 Wise, Brad M              19 Wabash-IN            2:12.65    2:14.31  
                  30.41     1:04.58 (34.17)     1:39.18 (34.60)     2:14.31 (35.13)
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weber, Loren              20 KZOO-MI                   NT      26.03    9  
  2 Nolan, Anna               18 SMC-IN                    NT      26.44    4  
  3 Thompson, Sarah           19 SMC-IN                 26.80      27.19    3  
  4 Gerbeth, Kristyn          21 SMC-IN                 26.42      27.21    2  
  5 Walter, Marley            18 KZOO-MI                   NT      27.34    1  
  6 Thompson, Allison         20 KZOO-MI                   NT      28.04  
  7 Smith, Ali                21 KZOO-MI                29.45     x30.11  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Nick               21 KZOO-MI                   NT      22.52    9  
  2 Simic, Petar              18 KZOO-MI                22.60      22.64    4  
  3 Beck, Alex P              20 Wabash-IN              23.02      22.69    3  
  4 Batchelder, Steve C          Wabash-IN              23.50      23.36    2  
  5 Post, Robbie              21 KZOO-MI                   NT      23.80    1  
  6 Williams, Charles E          Wabash-IN              23.48      24.11  
  7 Foust, Nolan              19 KZOO-MI                   NT     x25.05  
  8 Hardcastle, Tyler J          Wabash-IN              26.20     x26.05  
 
Event 15  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Erin            18 KZOO-MI                   NT     222.96    9  
  2 Gaston, Lindsey           18 KZOO-MI                   NT     168.15    4  
  3 Tartalone, Lauren         18 KZOO-MI                   NT     134.45    3  
 
Event 16  Men 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guedes, William           18 KZOO-MI                   NT     275.62    9  
  2 Littman, Elliot           18 KZOO-MI                   NT     237.75    4  
  3 Vanerhoef, Matt           18 KZOO-MI                   NT     230.47    3  
  4 Schild, Jake              20 Wabash-IN                 NT     160.27    2  
  5 Anderson, Jacob           20 Wabash-IN                 NT     155.99    1  
  6 Mervak, Colin             18 KZOO-MI                   NT    x152.40  
  7 McNabb, Douglas           18 KZOO-MI                   NT    x123.30  
 
Event 17  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grue, Katie               22 KZOO-MI                   NT      56.80    9  
                  27.39       56.80 (29.41)                                        
  2 Olsen, Hannah             18 KZOO-MI                   NT      57.84    4  
                  27.43       57.84 (30.41)                                        
  3 Donovan, Katie M          21 SMC-IN                    NT      58.00    3  
                  27.88       58.00 (30.12)                                        
  4 Edsall, Taryn             20 KZOO-MI                   NT      58.76    2  
                  27.24       58.76 (31.52)                                        
  5 Gerbeth, Kristyn          21 SMC-IN                 57.40      58.84    1  
                  28.35       58.84 (30.49)                                        
  6 Walter, Marley            18 KZOO-MI                   NT   x1:00.48  
                  29.15     1:00.48 (31.33)                                        
  7 Thompson, Sarah           19 SMC-IN                 58.95    1:00.63  
                  28.76     1:00.63 (31.87)                                        
  8 Kane, Alex                19 SMC-IN                    NT   x1:11.01  
                  33.07     1:11.01 (37.94)                                        
 
Event 18  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Nick               21 KZOO-MI                   NT      49.40    9  
                  23.70       49.40 (25.70)                                        
  2 Stetson, Kenny            21 KZOO-MI                   NT      49.54    4  
                  23.69       49.54 (25.85)                                        
  3 Beck, Alex P              20 Wabash-IN              50.10      49.73    3  
                  24.00       49.73 (25.73)                                        
  4 Lodewyk, Kevin            21 KZOO-MI                   NT      49.75    2  
                  24.19       49.75 (25.56)                                        
  5 Shearer, Dylan            18 KZOO-MI                   NT     x49.95  
                  23.82       49.95 (26.13)                                        
  6 Hawkins, Alex N              Wabash-IN              50.80      50.80    1  
                  24.23       50.80 (26.57)                                        
  7 Hardcastle, Tyler J          Wabash-IN              57.14      58.19  
                  27.26       58.19 (30.93)                                        
 
Event 19  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bresnahan, Kelly          21 KZOO-MI                   NT    2:24.69    9  
                  33.93     1:11.35 (37.42)     1:48.20 (36.85)     2:24.69 (36.49)
  2 Baumann, Sarah            21 KZOO-MI                   NT    2:29.88    4  
                  33.99     1:11.51 (37.52)     1:50.51 (39.00)     2:29.88 (39.37)
  3 Spittler, Genevieve       20 SMC-IN               2:31.02    2:35.44    3  
                  35.13     1:13.74 (38.61)     1:54.40 (40.66)     2:35.44 (41.04)
 
Event 20  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Troyer, Aaron L              Wabash-IN            1:58.71    2:01.79    9  
                  28.21       58.58 (30.37)     1:30.20 (31.62)     2:01.79 (31.59)
  2 Tamm, Brendan             19 KZOO-MI                   NT    2:08.51    4  
                  30.25     1:02.73 (32.48)     1:35.98 (33.25)     2:08.51 (32.53)
  3 Barnes, Adam F            19 Wabash-IN            2:12.45    2:08.71    3  
                  31.14     1:03.75 (32.61)     1:36.56 (32.81)     2:08.71 (32.15)
  4 Gaucher, Alex             18 KZOO-MI                   NT    2:18.69    2  
                  31.00     1:05.35 (34.35)     1:41.88 (36.53)     2:18.69 (36.81)
  5 Wasko, Cameron            18 KZOO-MI                   NT    2:18.85    1  
                  31.17     1:05.71 (34.54)     1:42.27 (36.56)     2:18.85 (36.58)
  6 Wise, Brad M              19 Wabash-IN            2:17.71    2:21.63  
                  34.42     1:10.90 (36.48)     1:46.79 (35.89)     2:21.63 (34.84)
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dalrymple, Audrey         21 SMC-IN               2:22.31    2:29.30    9  
                  34.89     1:13.33 (38.44)     1:50.90 (37.57)     2:29.30 (38.40)
  2 DeWald, Molly             19 KZOO-MI                   NT    2:32.36    4  
                  34.34     1:12.29 (37.95)     1:50.65 (38.36)     2:32.36 (41.71)
  3 Chamberlain, Kate         20 KZOO-MI                   NT    2:33.54    3  
                  36.09     1:14.78 (38.69)     1:53.41 (38.63)     2:33.54 (40.13)
  4 Smith, Ali                21 KZOO-MI                   NT    2:50.17    2  
                  38.67     1:22.02 (43.35)     2:06.20 (44.18)     2:50.17 (43.97)
  5 Sherrill, Meredith        21 KZOO-MI                   NT   x2:53.60  
                  40.06     1:24.51 (44.45)     2:09.18 (44.67)     2:53.60 (44.42)
  6 Divine, Julianne          19 SMC-IN                    NT    2:57.08    1  
                  38.67     1:23.59 (44.92)     2:09.55 (45.96)     2:57.08 (47.53)
  7 Kane, Alex                19 SMC-IN                    NT    2:59.63  
                  40.79     1:26.09 (45.30)     2:12.24 (46.15)     2:59.63 (47.39)
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manning, Chris            21 KZOO-MI                   NT    2:13.37    9  
                  29.85     1:03.24 (33.39)     1:37.98 (34.74)     2:13.37 (35.39)
  2 Boggs, Roby               18 KZOO-MI                   NT    2:18.33    4  
                  31.68     1:07.60 (35.92)     1:42.55 (34.95)     2:18.33 (35.78)
  3 Buescher, Paul T          21 Wabash-IN            2:22.40    2:24.00    3  
                  31.78     1:09.35 (37.57)     1:48.28 (38.93)     2:24.00 (35.72)
  4 Schuman, Eric                KZOO-MI                   NT    2:25.32    2  
                  33.56     1:10.49 (36.93)     1:49.48 (38.99)     2:25.32 (35.84)
  5 Nemeth, Mike A               Wabash-IN            2:30.62    2:29.86    1  
                  33.20     1:11.57 (38.37)     1:50.67 (39.10)     2:29.86 (39.19)
  6 Schramm, Matt J              Wabash-IN            2:29.31    2:30.27  
                  34.64     1:13.81 (39.17)     1:52.38 (38.57)     2:30.27 (37.89)
  7 Rice, Logan C             20 Wabash-IN            2:34.33   x2:44.22  
                  35.49     1:16.20 (40.71)     1:59.94 (43.74)     2:44.22 (44.28)
 
Event 23  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Alex            19 KZOO-MI                   NT    5:30.04    9  
                  29.44     1:02.27 (32.83)     1:35.62 (33.35)     2:09.07 (33.45)
        2:42.16 (33.09)     3:15.32 (33.16)     3:48.83 (33.51)     4:22.62 (33.79)
        4:56.67 (34.05)     5:30.04 (33.37)                                        
  2 Lewis, Christine          21 KZOO-MI                   NT    5:34.32    4  
                  30.15     1:02.80 (32.65)     1:36.22 (33.42)     2:10.11 (33.89)
        2:43.84 (33.73)     3:17.40 (33.56)     3:51.64 (34.24)     4:26.24 (34.60)
        5:00.87 (34.63)     5:34.32 (33.45)                                        
  3 Price, Megan              21 SMC-IN               5:14.36    5:39.90    3  
                  28.80     1:01.14 (32.34)     1:34.72 (33.58)     2:09.03 (34.31)
        2:43.71 (34.68)     3:18.63 (34.92)     3:54.09 (35.46)     4:29.74 (35.65)
        5:05.22 (35.48)     5:39.90 (34.68)                                        
  4 Palmer, Liz               20 SMC-IN               5:43.54    5:52.05    2  
                  30.80     1:04.64 (33.84)     1:39.80 (35.16)     2:15.23 (35.43)
        2:50.67 (35.44)     3:26.55 (35.88)     4:03.00 (36.45)     4:39.63 (36.63)
        5:16.23 (36.60)     5:52.05 (35.82)                                        
  5 Sullivan, Sarah           19 KZOO-MI                   NT    6:09.58    1  
                  32.37     1:07.97 (35.60)     1:45.08 (37.11)     2:22.60 (37.52)
        3:00.52 (37.92)     3:38.16 (37.64)     4:16.17 (38.01)     4:54.33 (38.16)
        5:32.55 (38.22)     6:09.58 (37.03)                                        
  6 Krafft, Sarah             19 KZOO-MI                   NT   x6:14.53  
                  31.71     1:07.07 (35.36)     1:44.66 (37.59)     2:22.66 (38.00)
        3:00.73 (38.07)     3:39.25 (38.52)     4:18.34 (39.09)     4:57.44 (39.10)
        5:36.40 (38.96)     6:14.53 (38.13)                                        
 
Event 24  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, David G         19 Wabash-IN            4:57.98    4:53.71    9  
                  26.99       56.55 (29.56)     1:26.55 (30.00)     1:56.66 (30.11)
        2:26.54 (29.88)     2:56.61 (30.07)     3:26.58 (29.97)     3:56.35 (29.77)
        4:25.80 (29.45)     4:53.71 (27.91)                                        
  2 Daniels, Jay              20 KZOO-MI                   NT    4:55.15    4  
                  26.29       55.58 (29.29)     1:25.30 (29.72)     1:55.78 (30.48)
        2:26.56 (30.78)     2:57.54 (30.98)     3:27.78 (30.24)     3:57.96 (30.18)
        4:27.01 (29.05)     4:55.15 (28.14)                                        
  3 Janes, Zach               21 KZOO-MI                   NT    5:02.97    3  
                  27.55       57.84 (30.29)     1:28.38 (30.54)     1:59.35 (30.97)
        2:30.47 (31.12)     3:01.38 (30.91)     3:32.12 (30.74)     4:03.17 (31.05)
        4:33.63 (30.46)     5:02.97 (29.34)                                        
  4 Chorpenning, Andy R          Wabash-IN            5:02.10    5:05.93    2  
                  27.09       56.84 (29.75)     1:27.22 (30.38)     1:58.09 (30.87)
        2:29.12 (31.03)     3:00.74 (31.62)     3:32.29 (31.55)     4:03.88 (31.59)
        4:34.95 (31.07)     5:05.93 (30.98)                                        
  5 Lindsay, Alex             19 KZOO-MI                   NT    5:14.04    1  
                  27.04       58.24 (31.20)     1:30.46 (32.22)     2:02.46 (32.00)
        2:34.65 (32.19)     3:06.63 (31.98)     3:38.99 (32.36)     4:11.15 (32.16)
        4:42.92 (31.77)     5:14.04 (31.12)                                        
  6 Falley, Logan S           21 Wabash-IN            5:06.88    5:20.01  
                  28.46       59.84 (31.38)     1:32.14 (32.30)     2:04.90 (32.76)
        2:37.66 (32.76)     3:10.60 (32.94)     3:42.86 (32.26)     4:15.65 (32.79)
        4:48.31 (32.66)     5:20.01 (31.70)                                        
  7 Fouts, Matt D                Wabash-IN            5:20.14   x5:22.61  
                  28.64     1:00.56 (31.92)     1:32.52 (31.96)     2:05.29 (32.77)
        2:38.06 (32.77)     3:11.19 (33.13)     3:44.59 (33.40)     4:17.88 (33.29)
        4:50.72 (32.84)     5:22.61 (31.89)                                        
 
Event 25  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grue, Katie               22 KZOO-MI                   NT    1:02.20    9  
                  29.20     1:02.20 (33.00)                                        
  2 Pritkin, Haley            19 KZOO-MI                   NT    1:04.64    4  
                  30.29     1:04.64 (34.35)                                        
  3 Gerbeth, Kristyn          21 SMC-IN                    NT    1:04.99    3  
                  29.58     1:04.99 (35.41)                                        
  4 Weber, Loren              20 KZOO-MI                   NT    1:05.21    2  
                  30.94     1:05.21 (34.27)                                        
  5 Olsen, Hannah             18 KZOO-MI                   NT   x1:06.85  
                  31.01     1:06.85 (35.84)                                        
  6 Spittler, Genevieve       20 SMC-IN               1:05.14    1:11.23    1  
                  32.68     1:11.23 (38.55)                                        
 
Event 26  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher, Tyler             18 KZOO-MI                   NT      53.44    9  
                  24.78       53.44 (28.66)                                        
  2 Adams, Carter D              Wabash-IN              54.21      54.44    4  
                  25.79       54.44 (28.65)                                        
  3 Lueck, Christopher        20 KZOO-MI                   NT      55.25    3  
                  25.73       55.25 (29.52)                                        
  4 McFarland, Tyler          19 KZOO-MI                   NT      55.26    2  
                  25.89       55.26 (29.37)                                        
  5 Sherer, Riley             20 KZOO-MI                   NT     x55.80  
                  26.69       55.80 (29.11)                                        
  6 Hawkins, Alex N              Wabash-IN              55.02      55.99    1  
                  25.96       55.99 (30.03)                                        
  7 Williams, Charles E          Wabash-IN              56.55      56.32  
                  26.62       56.32 (29.70)                                        
 
Event 27  Women 3 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Erin            18 KZOO-MI                   NT     237.67    9  
  2 Gaston, Lindsey           18 KZOO-MI                   NT     176.85    4  
  3 Tartalone, Lauren         18 KZOO-MI                   NT     147.52    3  
 
Event 28  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guedes, William           18 KZOO-MI                   NT     321.60    9  
  2 Littman, Elliot           18 KZOO-MI                   NT     246.52    4  
  3 Schild, Jake              20 Wabash-IN                 NT     194.62    3  
  4 Vanerhoef, Matt           18 KZOO-MI                   NT     162.90    2  
  5 Anderson, Jacob           20 Wabash-IN                 NT     159.98    1  
  6 Mervak, Colin             18 KZOO-MI                   NT    x154.04  
  7 McNabb, Douglas           18 KZOO-MI                   NT    x116.40  
  8 O'Meara, Conor            19 KZOO-MI                   NT    x106.43  
 
Event 29  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dalrymple, Audrey         21 SMC-IN               2:12.23    2:18.79    9  
                  30.44     1:07.65 (37.21)     1:46.68 (39.03)     2:18.79 (32.11)
  2 Chamberlain, Kate         20 KZOO-MI                   NT    2:21.05    4  
                  30.23     1:07.62 (37.39)     1:47.65 (40.03)     2:21.05 (33.40)
  3 Donovan, Katie M          21 SMC-IN                    NT    2:23.99    3  
                  30.95     1:08.43 (37.48)     1:52.03 (43.60)     2:23.99 (31.96)
  4 Bresnahan, Kelly          21 KZOO-MI                   NT    2:26.93    2  
                  31.46     1:08.29 (36.83)     1:53.55 (45.26)     2:26.93 (33.38)
  5 Heenan, Hannah            18 KZOO-MI                   NT    2:28.66    1  
                  30.64     1:06.13 (35.49)     1:54.31 (48.18)     2:28.66 (34.35)
  6 Baumann, Sarah            21 KZOO-MI                   NT   x2:32.10  
                  31.82     1:11.14 (39.32)     1:56.44 (45.30)     2:32.10 (35.66)
  7 Divine, Julianne          19 SMC-IN                    NT    2:40.94  
                  35.57     1:18.42 (42.85)     2:03.10 (44.68)     2:40.94 (37.84)
 
Event 30  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lodewyk, Kevin            21 KZOO-MI                   NT    4:23.06    9  
                  26.02       57.75 (31.73)     1:32.40 (34.65)     2:07.75 (35.35)
        2:47.46 (39.71)     3:27.47 (40.01)     3:55.53 (28.06)     4:23.06 (27.53)
  2 Adams, Carter D              Wabash-IN            4:27.87    4:23.41    4  
                  27.05       58.06 (31.01)     1:33.58 (35.52)     2:09.20 (35.62)
        2:47.58 (38.38)     3:25.63 (38.05)     3:55.42 (29.79)     4:23.41 (27.99)
  3 Phillips, David G         19 Wabash-IN            4:27.53    4:27.60    3  
                  28.64     1:02.08 (33.44)     1:35.40 (33.32)     2:08.45 (33.05)
        2:49.04 (40.59)     3:28.86 (39.82)     3:58.36 (29.50)     4:27.60 (29.24)
  4 Janes, Zach               21 KZOO-MI                   NT    4:35.73    2  
                  27.79       59.80 (32.01)     1:37.18 (37.38)     2:13.84 (36.66)
        2:55.52 (41.68)     3:37.04 (41.52)     4:06.67 (29.63)     4:35.73 (29.06)
  5 Barnes, Adam F            19 Wabash-IN            4:39.80    4:36.18    1  
                  29.71     1:04.67 (34.96)     1:40.77 (36.10)     2:15.82 (35.05)
        2:56.97 (41.15)     3:36.86 (39.89)     4:06.80 (29.94)     4:36.18 (29.38)
  6 Boggs, Roby               18 KZOO-MI                   NT    4:38.83  
                  28.64     1:03.43 (34.79)     1:38.47 (35.04)     2:14.35 (35.88)
        2:54.23 (39.88)     3:34.11 (39.88)     4:06.41 (32.30)     4:38.83 (32.42)
  7 Wise, Brad M              19 Wabash-IN            4:52.61   x4:58.46  
                  31.80     1:06.66 (34.86)     1:46.74 (40.08)     2:26.27 (39.53)
        3:08.36 (42.09)     3:51.98 (43.62)     4:25.30 (33.32)     4:58.46 (33.16)
 
Event 31  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalamazoo College-MI  'A'                         1:42.63    1:42.84   11  
     1) Edsall, Taryn 20                2) DeWald, Molly 19               
     3) Olsen, Hannah 18                4) Grue, Katie 22                 
                  25.81       51.42 (25.61)     1:17.09 (25.67)     1:42.84 (25.75)
  2 Kalamazoo College-MI  'B'                              NT    1:45.48    4  
     1) Lewis, Christine 21             2) Stephens, Alex 19              
     3) Weber, Loren 20                 4) Pritkin, Haley 19              
                  27.47       54.12 (26.65)     1:19.44 (25.32)     1:45.48 (26.04)
  3 Saint Mary's College-IN  'A'                      1:44.39    1:46.52    2  
     1) Price, Megan 21                 2) Gerbeth, Kristyn 21            
     3) Nolan, Anna 18                  4) Donovan, Katie M 21            
                  27.26       54.21 (26.95)     1:19.95 (25.74)     1:46.52 (26.57)
  4 Saint Mary's College-IN  'B'                           NT    1:57.05  
     1) Thompson, Sarah 19              2) Palmer, Liz 20                 
     3) Divine, Julianne 19             4) Kane, Alex 19                  
                  27.28       56.22 (28.94)     1:25.24 (29.02)     1:57.05 (31.81)
  5 Kalamazoo College-MI  'C'                              NT   x1:57.76  
     1) Sullivan, Sarah 19              2) Krafft, Sarah 19               
     3) Sherrill, Meredith 21           4) Walter, Marley 18              
                  30.31       59.57 (29.26)     1:30.60 (31.03)     1:57.76 (27.16)
 
Event 32  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kalamazoo College-MI  'A'                         1:27.34    1:27.59   11  
     1) Shearer, Dylan 18               2) Smith, Nick 21                 
     3) Simic, Petar 18                 4) Manning, Chris 21              
                  22.27       43.98 (21.71)     1:06.07 (22.09)     1:27.59 (21.52)
  2 Wabash College-IN  'A'                            1:30.47    1:29.89    4  
     1) Troyer, Aaron L                 2) Batchelder, Steve C            
     3) Beck, Alex P 20                 4) Hawkins, Alex N                
                  22.83       45.29 (22.46)     1:07.12 (21.83)     1:29.89 (22.77)
  3 Kalamazoo College-MI  'B'                              NT    1:31.56    2  
     1) Stetson, Kenny 21               2) Wasko, Cameron 18              
     3) Foust, Nolan 19                 4) Daniels, Jay 20                
                  22.64       45.64 (23.00)     1:08.66 (23.02)     1:31.56 (22.90)
  4 Kalamazoo College-MI  'C'                              NT   x1:33.62  
     1) Lindsay, Alex 19                2) Post, Robbie 21                
     3) McFarland, Tyler 19             4) Sherer, Riley 20               
                  24.01       47.36 (23.35)     1:10.62 (23.26)     1:33.62 (23.00)
  5 Wabash College-IN  'B'                            1:33.92    1:36.43  
     1) Fouts, Matt D                   2) Nemeth, Mike A                 
     3) Schramm, Matt J                 4) Williams, Charles E            
                  24.78       49.76 (24.98)     1:14.04 (24.28)     1:36.43 (22.39)
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 32                    
 
  1. Kalamazoo College                   213   2. Saint Mary's College                 75
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 32                     
 
  1. Kalamazoo College                   194   2. Wabash College                      106